Nawigacja witryny

Działy portalu

Cieniowanie - podstawy

Wpisany przez: Rinoicia W dniu: wtorek, 12 lipca 2011
Email Drukuj
(5 głosów, średnia ocena 2.40 na 5)

Cieniowanie twarzy i ciała

Cieniowanie twarzyCieniowanie twarzyDecydując o ilości i rozmieszczeniu cieni na twarzach stworzonych przez was postaci, powinniście posługiwać się własnym wyczuciem i oceną sytuacji, którą chcecie stworzyć. Dla postaci szczęśliwych użyjcie skromniejszych cieni, dla przygnębionych niech będą więc głębokie cienie. Nie warto cieniować postaci w tle, ponieważ cieniowanie wyostrza kontrasty, na które zwraca uwagę obserwator. Najciemniejsze cienie warto zastosować w scenach o zmierzchu.

Cienie wykonane za pomocą rastra są zazwyczaj delikatniejsze niż cienie wykonane piórkiem. Łatwiej też wykonać przejścia tonalne. Przy pracy z dużą ilością detali na włosach, oczu itd. kreskowane cienie nie zawsze uatrakcyjnią takie postacie. Za pomocą rastra możemy tworzyć również kilka warstw cienia.

Cieniowanie ciałaCieniowanie ciałaPostacie w mandze są narysowane dość schematycznie, występują na nich jedynie te cienie, które wydobywają ich kształty. W rzeczywistości na ciele człowieka występuje o wiele więcej cieni.

Nie zapominajcie o umieszczaniu cieni na ziemi. Ich długość zależy od położenia słońca na niebie. Nie muszą mieć one tak dokładnych zarysów jak wasze postacie. Zazwyczaj wystarczą same plamy lub mocno uproszczony kształt. Takie cienie mogą być namalowane tuszem, zrobione za pomocą rastra lub pociągnięciami piórka. Pamiętajcie, że wszelkie unoszące się nad ziemią przedmioty, również rzucają cień. Wyobraźcie sobie podskakującą z radości dziewczynę. Jeśli nie namalujecie jej cienia, postać ta sprawi wrażenie jakby fruwała.

Artykuł umieszczony tu został na licencji Creative Commons BY-NC-ND 3.0 Polska. Zanim skopiujesz, zapoznaj się z jej treścią.

Literatura:
Rysunek i malarstwo, część 36 - Światłocień
Jak powstaje manga, tom 3 - Łączenie technik
Szkoła rysowania - pod redakcją Valerie C. Douet

Inne artykuły tego autora

Podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

  1. Swoje komentarze staraj się pisać poprawnie ortograficznie. Jeżeli nie jesteś pewien pisowni jakiegoś wyrazu, skorzystaj ze słownika ortograficznego. Napewno od tego nie zachorujesz, a znajomość pisowni niejednokrotnie przyda Ci się w życiu.
  2. Nie obrażaj przedmówców! Jeżeli nie zgadzasz się z czyjąś wypowiedzią, użyj argumentów w swojej odpowiedzi!
  3. Skorzystaj z linku "Odpowiedz", aby odpowiedzieć na wybrany komentarz.
  4. Nie nadużywaj emotikonek! Komentarz to sposób wyrażania opinii, w której można używać słów nacechowanych emocjonalnie.

Wszystkie komentarze osób niezalogowanych bądź niezarejestrowanych przed publikacją są moderowane.

Ocenianie komentarzy, subskrybcja oraz inne funkcje zostały wyłączone dla niezarejestrowanych użytkowników portalu.

Kod antysapmowy
Odśwież

Zmieniony przez: Rinoicia W dniu: wtorek, 12 lipca 2011 22:06
Sekcja: Artykuły Kategoria: Kurs rysunku mangi

Na marginesie…


Stopka witryny

Ostatnio na stronach…

Artykuły

Wydarzenia

Galeria

Forum

Więcej tematów »

Reklama

PolskaManga.pl - galeria, forum, relacje z konwentów

PolskaManga.pl - kurs rysunku, recenzje mang i anime

v0.3.15