Nawigacja witryny

Działy portalu

Cieniowanie - podstawy

Wpisany przez: Rinoicia W dniu: wtorek, 12 lipca 2011
Email Drukuj
(5 głosów, średnia ocena 2.40 na 5)

Odpowiednie rozmieszczenie świateł i cieni to ważny temat w rysunku i warto poświęcić mu szczególną uwagę. Dzięki umiejętnemu operowaniu światłem i cieniem rysowany przez nas obiekt zyskuje trójwymiarowość. Światłocień pozwala również określić przestrzeń i stworzyć odpowiednią atmosferę obrazu.

Sposób użycia ołówka w rysunku linearnym różni się znacznie od sposobu pracy w rysunku walorowym. To samo dotyczy np. węgla. Trzeba skupić się na cieniach i mocniej dociskać pałeczkę.

Silny kontrastSilny kontrast

Wzmacnianie i osłabianie kontrastów

Kontrasty uwydatniają światła i cienie, ale do tego konieczne jest, aby światło i cień wzmacniały się wzajemnie. Mocno oświetlone miejsce będzie tym wyraźniejsze, im intensywniejszy będzie cień dookoła. Doskonale widać to na załączonym obok obrazie.

Cieniowanie z zastosowaniem kreskowania krzyżowego

Jeśli rysujemy miękkim ołówkiem, możemy zastosować cieniowanie i modelowanie form poprzez rozcieranie grafitu palcami, wiszorkiem lub na przykład papierowych ręcznikiem. Jeśli jednak używamy twardego ołówka, tonów pośrednich nie uzyskamy poprzez rozcieranie kresek lub plam. Można natomiast uzyskać bogatą skalę szarości niezależnie od stopnia twardości ołówka, stosując kreskowanie, inaczej zwane szrafowaniem.Przykłady fakturPrzykłady faktur Zakreślamy odpowiednią powierzchnię gęsto kładzionymi, krzyżującymi się liniami, aż do uzyskania najmocniejszych tonów, jakie oferuje ołówek i całkowitego pokrycia grafitem białej powierzchni papieru. Tą metodą można otrzymać wiele odcieni szarości i przejść tonalnych.

Za pomocą kresek można określić fakturę rysowanej formy. Cieniowanie za pomocą kresekCieniowanie za pomocą kresekKilka przykładowych faktur możecie zobaczyć na powyższym obrazku.

Istnieją dwa sposoby cieniowania za pomocą kresek: rzędami równoległych kresek kładzionych ukośnie i kreskami krzyżującymi się pod pewnym kątem. Każda z tych metod daje inny rezultat. Oba sposoby, pozwalające uzyskać wiele odcieni szarości, ułatwiają rozmieszczenia światłocienia.

Inne artykuły tego autora

Podziel się ze znajomymi

Dodaj komentarz

  1. Swoje komentarze staraj się pisać poprawnie ortograficznie. Jeżeli nie jesteś pewien pisowni jakiegoś wyrazu, skorzystaj ze słownika ortograficznego. Napewno od tego nie zachorujesz, a znajomość pisowni niejednokrotnie przyda Ci się w życiu.
  2. Nie obrażaj przedmówców! Jeżeli nie zgadzasz się z czyjąś wypowiedzią, użyj argumentów w swojej odpowiedzi!
  3. Skorzystaj z linku "Odpowiedz", aby odpowiedzieć na wybrany komentarz.
  4. Nie nadużywaj emotikonek! Komentarz to sposób wyrażania opinii, w której można używać słów nacechowanych emocjonalnie.

Wszystkie komentarze osób niezalogowanych bądź niezarejestrowanych przed publikacją są moderowane.

Ocenianie komentarzy, subskrybcja oraz inne funkcje zostały wyłączone dla niezarejestrowanych użytkowników portalu.

Kod antysapmowy
Odśwież

Zmieniony przez: Rinoicia W dniu: wtorek, 12 lipca 2011 22:06
Sekcja: Artykuły Kategoria: Kurs rysunku mangi

Na marginesie…


Stopka witryny

Ostatnio na stronach…

Artykuły

Wydarzenia

Galeria

Forum

Więcej tematów »

Reklama

PolskaManga.pl - galeria, forum, relacje z konwentów

PolskaManga.pl - kurs rysunku, recenzje mang i anime

v0.3.15